Turystyka a żubr
PL EN
 
Galeria

Warto zobaczyć następujące atrakcje:

- przyroda Puszczy Białowieskiej – szlaki turystyczne piesze i rowerowe,

- Rezerwat Ścisły Puszczy Białowieskiej – to najcenniejszy obszar Parku położony w widłach rzek Hwoźnej i Narewki (4747 ha), gdzie przebieg procesów zachodzących w lesie nie jest regulowany lub modyfikowany przez człowieka. Obszar ten służy wielokierunkowym badaniom naukowym, wiele z nich, oparte o stałe powierzchnie badawcze jest kontynuowanych ponad 60 lat. Sąsiadująca z Parkiem Białowieża stała się ośrodkiem nauk przyrodniczych znanym w kraju i zagranicą. Turyści mogą zwiedzać Rezerwat Ścisły wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem, w grupach do 25 osób. Zwiedzanie odbywa się pieszo, choć można też uzyskać zgodę na przejazd pojazdami konnymi i rowerami. Bilety do nabycia w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym.  

- „Żebra Żubra” – ścieżka przyrodnicza pozwalająca na pieszą wyprawę po kładkach i mostkach przez podmokłe olsy Puszczy Białowieskiej.

- Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN – które prezentuje wystawy flory i fauny w postaci dioram wyposażonych w środki audiowizualne, dodatkową atrakcją jest wieża widokowa, z której rozciąga się widok na Białowieżę i Obszar Ochrony Ścisłej. Zwiedzanie jest odpłatne, od wtorku do niedzieli, w godz. 9.00 – 16.00 (tel. 68 12 275). Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego w sposób innowacyjny i bardzo atrakcyjny dokumentuje cenny przyrodniczo i kulturowo obszar Podlasia - Puszczę Białowieską. Jest to najnowocześniejsze muzeum przyrodnicze w Polsce.

W dwóch salach wystawowych, prezentowana jest przyroda i historia Białowieskiego Parku Narodowego i całej Puszczy Białowieskiej oraz wielowiekowa działalność człowieka na tym terenie. Zgodnie z najnowszymi trendami, treści prezentowane są blokami problemowymi. Wszystko jest eksponowane za pośrednictwem dioram, co pozwala wykorzystać środki ekspresyjnego przekazu - światło, dźwięk, przestrzeń. Zastosowane w przekazie informacji rozwiązania multimedialne pozwalają w ciekawy i przyjemny sposób zapoznać się z prezentowanymi zagadnieniami.

Eksponowane są najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne: grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerczyna bagienna. Ponadto zaprezentowane są: życie podziemne w lesie, świat bezkręgowców (zarówno ten w skali 1:1 jak i znacznie powiększony), zwierzęta kopytne, drapieżne oraz ptaki. Pozostałe dioramy przybliżają świat zwierząt i roślin związanych ze środowiskiem wodnym (rzeka), fazy rozkładu drewna i bogactwo grzybów. W części historycznej ukazano sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny oraz wąskotorowe kolejki leśne.

Architektura wnętrza oparta na planie spirali, ukształtowanie podłogi, przyciemnione światła, efekty dnia i nocy, odgłosy puszczy sprawiają, że po przekroczeniu progu wystawy wydaje się, że znajdujemy się w środku pierwotnego lasu. Dzięki opowieści przewodnika wrażenia zwiedzających uzupełniane są solidną porcją wiedzy o przyrodzie i zjawiskach przyrodniczych zachodzących w Białowieskim Parku Narodowym i całej Puszczy. A jednocześnie każdy ze zwiedzających może odbierać zarówno dioramy jak i pokazane w nich szczegóły indywidualnie.

- Obszar Ochronny „Hwoźna” – w odróżnieniu od obszaru ochrony ścisłej, na tym terenie dopuszcza się wykonywanie zabiegów związanych z ochroną czynną ekosystemów leśnych. W tej części wytyczono trzy znakowane szlaki turystyczne piesze: czerwony - Wokół Uroczyska Głuszec długości 7,2 km, także czarny – Carska Tropina o długości 4 km oraz zielony - Wilczy Szlak długości 11,5 km z Masiewa do Kosego Mostu mający dalej połączenie ze szlakami do Narewki i Białowieży; na terenie Obrębu Ochrony „Hwoźna” przebiegają częściowo również oznakowane szlaki rowerowe: czarny Kosy Most – Narewka, zielony Narewka – Uroczysko Wilczy Szlak – Narewka. 

- Ośrodek Hodowli Żubrów, w którego skład wchodzą rezerwaty hodowlane (niedostępne dla zwiedzających) oraz Rezerwat Pokazowy. W tym ostatnim zwiedzający mogą oglądać żubry, koniki polskie typu tarpana, krzyżówki żubra z bydłem domowym tzw. żubronie, jelenie, sarny, łosie, dziki oraz wilki. Zwiedzanie jest odpłatne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 16.00 (tel. 68 12 398), bilety do nabycia na miejscu.

- obelisk na grobli pałacowej na cześć króla Polski i elektora saskiego - najstarszy zabytek Białowieży (na terenie Parku Pałacowego) 

- cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z wyjątkowym porcelanowym ikonostasem

- Park Pałacowy z XIX wieku – w stylu angielskim, został założony w końcu ubiegłego wieku wokół pałacu carskiego. Znajduje się w nim szereg zabytkowych budynków z końca XIX w. Park Pałacowy pozostaje jedynym w Polsce istniejącym założeniem ogrodowym towarzyszącym carskiej rezydencji myśliwskiej.

- kościół katolicki w "stylu narodowym" z lat 20. XX wieku

- Skansen – zespół budownictwa drewnianego ludności ruskiej Podlasia, jest to prywatny skansen położony w Białowieży, na terenie dawnej wsi Kropiwnik, zniszczonej przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Początek rozwojowi skansenu dał wiatrak-koźlak, sprowadzony do Białowieży w roku 1978. Przewieziono go ze wsi Kotły koło Bielska Podlaskiego, jeszcze wcześniej stał we wsi Kuraszewo. Pochodził z 1925 roku. W 1983 roku grupa studentów białostockich, współwłaścicieli wiatraka, dokonała zakupu gruntów (ponad 4 hektary) pod przyszły skansen. Z czasem zaczęły przybywać następne obiekty, pierwszym był drewniany płot pleciony z tzw. balasów (1983–84 rok). Płot, wzorowany na starych ogrodzeniach, miał przeplatane pomiędzy trzema żerdziami świerkowe gałęzie. W 2004 roku postanowiono udostępniać skansen turystom. Ze względu na prywatny charakter obiektu i wolontariacki charakter jego prowadzenia, jest on czynny w wakacje i tzw. długie weekendy. Obecnie drugie pokolenie, synowie właścicieli, również studenci białostockich uczelni, pomagają opiekować się skansenem.
 

- odrestaurowany dworzec kolejowy Stacja Towarowa z 1903 roku, gdzie obecnie mieści się „Restauracja Carska”

- architektura i krajobraz tradycyjnych wsi drewnianych otaczających puszczę wraz z cerkwiami prawosławnymi i pięknymi cmentarzami

- dolina rzeki NarewNarew przepływa przez tereny północnej części powiatu hajnowskiego, w gminach: Narewka i Narew. Tworzy liczne, malownicze zatoki, oczka wodne, rozlewiska i bagna. Jej dolina jest rajem dla wędkarzy, ornitologów, grzybiarzy, zbieraczy runa leśnego. Walory przyrodnicze okolic rzeki Narew stwarzają dogodne warunki do rozwoju agroturystyki, turystyki pieszej i rowerowej. Rzeka Narew jest bardzo ciekawym szlakiem wodnym dla miłośników spływów kajakowych. Można popłynąć z Rybak lub Bondar w dół rzeki do Suraża, czyli od Białowieskiego Parku Narodowego do Narwiańskiego Parku Narodowego.  

- zbiornik wodny Siemianówka – jest to jeden z największych sztucznych zbiorników, utworzony na rzece Narew. Znajduje się on w północnej części powiatu, w gminie Narewka od strony południowej graniczy z Puszczą Białowieską. Powierzchnia zalewu wynosi 3 250 ha. Zalew jest odwiedzany przez turystów, wędkarzy (doskonałe łowiska szczupaka, okonia i karpia), ornitologów, miłośników przyrody, amatorów windsurfingu. Obrzeże zbiornika jest ostoją zwierzyny leśnej, a stałymi jego mieszkańcami są bobry i wydry.

Informacji turystycznej udziela Ośrodek Sportu i Rekreacji w Narewce tel.(085) 685 80 62 lub 685 80 21, www.siemianowka.pl.

- zbiornik wodny "Bachmaty” – zalew utworzony na rzece Orlanka, w gminie Dubicze Cerkiewne, 15 km od Hajnówki, jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Ośrodek Wypoczynkowy "Bachmaty" położony nad zalewem dysponuje bazą noclegową: dworek, domki kempingowe, pole namiotowe, dwoma kąpieliskami, wypożyczalnią sprzętu pływającego. W pobliskich miejscowościach (Dubicze Cerkiewne, Grabowiec, Witowo, Tofiłowce, Jagodniki) powstały gospodarstwa agroturystyczne, oczekujące na tęskniących za spokojem, nieskażoną przyrodą, przybyszów.

Informacji turystycznej udziela Ośrodek Wypoczynkowy "Bachmaty" w Dubiczach Cerkiewnych tel. (085) 685 20 55 (maj-wrzesień) www.dubicze-cerkiewne.pl

 

WIEŻE WIDOKOWE

* wieża w Babiej Górze nad Zalewem Siemianówka (widok na dolinę Narwi i zalew),

* wieża w Muzeum Przyrodniczo - Leśnym w Białowieży (panorama Polany Białowieskiej,  Białowieży i Obszar Ochrony Ścisłej),

* punkt widokowy między stawami na Topile (widok na stawy śródleśne i na rzekę Perebel),

* punkt widokowy – Carska Tropina (panorama doliny rzeki Narewki i Obrębu Ochrony Ścisłej BPN).




Projekt "Kraina Żubra - Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu LIFE-Przyroda oraz przez Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne - Help for the threatened wildlife.
design :: Future4net